Materac odleżynowy – urządzenie, które może czasem płatać nam przeróżne figle

Słabsze krążenie i długotrwałe przebywanie w jednej pozycji zawsze sprzyja powstawaniu odleżyn. Nawet materac odleżynowy https://www.orteo.pl/materace-przeciwodlezynowe to za mało, by mieć całkowitą pewność, iż rany nie pojawią się na ciele leżącego. Dlatego też trzeba poddawać go szeregowi zabiegów, które usprawni jego układ krążenia.

Co oprócz materaca odleżynowego poprawia krążenie u osoby leżącej?

Po pierwsze regularne masaże i oklepywania. Do ich przeprowadzenia używa się na przykład spirytusu. Po drugie stymuluje układ krwionośny zmiana pozycji ciała, a choćby z pleców na brzuch i odwrotnie. Po trzecie lekka gimnastyka kończyn leżącego również zapobiega tworzeniu się odleżyn.

Kiedy materac odleżynowy może okazać się nieskuteczny?

Po pierwsze wtedy, gdy leżącego pacjenta pozostawia się bez opieki i nie ma mu kto pomóc zmienić pozycji ciała. Po drugie odleżynowy materac nie sprawdzi się, gdy jest popękany, a na jego powierzchni znajduje się pokaźna dziura. Wreszcie materac przeciw odleżynom nie zadziała również wtedy, kiedy nie ma elektryczności. A ponieważ trudno go napompować ręcznie, trzeba czekać do momentu, aż ona powróci.

Gdzie można zaopatrzyć się w materac odleżynowy?

Idealnym miejscem do tego jest sklep rehabilitacyjny. Tutaj można nabyć przeróżne materace. Poza tym w rehabilitacyjnym sklepie jest jak sprawdzić, czy aby nie kupuje się kota w worku. Na znanych serwisach internetowych również można zamówić materac przeciw odleżynom. Jednak tutaj nie ma możliwości, by przetestować go przed zabraniem do domu. Toteż zdarzają się wybrakowane egzemplarze.