ciśnieniomierz

Ciśnienie krwi i urządzenia do pomiaru ciśnienia

Ciśnienie krwi jest jednym z najważniejszych wskaźników stanu organizmu człowieka. Jest to miara siły, z jaką krew popychana przez mięsień sercowy napiera na ściany naczyń krwionośnych. Skurczowe (górne) ciśnienie krwi jest mierzone w momencie, gdy serce pompuje krew do krwiobiegu. Ciśnienie rozkurczowe (dolne) to ciśnienie mierzone podczas fazy napełniania się skurczonego serca krwią żylną.

Prawidłowe ciśnienie tętnicze u osoby dorosłej

ciśnieniomierz

Istnieją normy przyjęte przez Światową Organizację Zdrowia, które określają granice normalnego i wysokiego ciśnienia krwi (nadciśnienia). Normalny zakres obejmuje wartości do 140 mmHg skurczowego i 90 mmHg rozkurczowego. Wysokie ciśnienie krwi prowadzi do szybkiego zużycia naczyń krwionośnych, serce pracuje w ekstremalnych warunkach.

Niskie ciśnienie krwi (niedociśnienie tętnicze) powoduje senność, apatię i utratę sił witalnych. Dlatego też warto posiadać aparat do mierzenia ciśnienia aby znać stan swojego zdrowia.

Mierzenie ciśnienia krwi za pomocą ciśnieniomierza

Ciśnienie krwi powinno być monitorowane za pomocą specjalnych ciśnieniomierzy, ponieważ wysokie lub niskie ciśnienie krwi nie ma żadnych zauważalnych objawów. Ból głowy lub senność nie muszą wskazywać na problemy z ciśnieniem krwi.

Ciśnieniomierze nazywane są ciśnieniomierzami. Inna potoczna nazwa tego typu urządzeń to: tonometr. Zwyczajowo rozróżnia się dwa podstawowe rodzaje tonometrów: modele mechaniczne i tonometry elektroniczne (cyfrowe).

Ciśnieniomierz, aby go prawidłowo używać wymaga pewnego szkolenia i umiejętności do pracy. Dodatkowo, osoba przeprowadzająca pomiar, powinna mieć dobre ucho, aby wychwycić tony serca. Pomiar urządzeń mechanicznych, niezależnie od tego, czy jest to tonometr czy aneroid (ciśnienie w manometrze mierzone wielkością odkształcenia elastycznego metalowego pudełka, które pod wpływem zmian ciśnienia rozszerza się lub kurczy, a związana z nim wskazówka przesuwa się po skali).