pulsoksymetr

W ostatnich kilkunastu miesiącach pulsoksymetry zyskały na popularności. Wiele osób, które dotychczas nie słyszały o tym przyrządzie medycznym, zakupiło go chcąc mieć kontrolę nad swoim stanem zdrowia na bieżąco. Jak działa pulsoksymetr, w jakiej cenie można go zakupić i czy każdy powinien go posiadać?

Czym jest pulsoksymetr?

Pulsoksymetr jest przyrządem medycznym, które jest przeznaczone do nieinwazyjnego pomiaru wysycenia krwi tlenem, czyli inaczej jej saturacji. Jego działanie opiera się na określeniu w jakim stopniu czerwone krwinki pochłaniają promieniowanie o dwóch długościach fal: 660 nanometrów i 940 nanometrów, a stopień ten zależny jest od tego czy hemoglobina transportuje tlen czy też nie. Pulsoksymetr oblicza wynik i podaje informację w procentach, przy czym wynik prawidłowy powinien się mieścić między 95%, a 99%.

Kto powinien zaopatrzyć się w pulsoksymetr?

pulsoksymetr

Ze względu na to, że badanie przeprowadzone pulsoksymetrem jest nieinwazyjne i szybkie, a pulsoksymetry są z reguły bardzo proste w obsłudze, posiadanie tego typu urządzenia jest dobrym pomysłem nawet jeśli jest się zdrowym. Istnieje jednak szereg chorób, które stanowią szczególne wskazanie do przeprowadzania regularnych badań saturacji krwi. Są to między innymi:

  • nadciśnienie,
  • cukrzyca,
  • choroby układu oddechowego,
  • choroby układu sercowo – naczyniowego,
  • wyczynowe uprawianie sportu lub wspinaczki wysokogórskiej.

Gdzie kupić pulsoksymetr?

Pulsoksymetr można zakupić zarówno w aptekach stacjonarnych jak i internetowych, a cena urządzenia jest zróżnicowana w zależności od modelu. Pulsoksymetry dostępne w najmniejszych wariantach są zazwyczaj najtańsze, natomiast ceny sprzętów większych i stacjonarnych będą znacznie wyższe i mogą sięgać nawet kilkuset złotych. Modele pozwalające na pomiar saturacji krwi w warunkach domowych kosztują zazwyczaj do 100 złotych, bardziej zaawansowane pulsoksymetry napalcowe to wydatek rzędu 200 – 300 złotych, natomiast najbardziej kosztowne (i stosowane głównie w warunkach szpitalnych oraz w domach opieki) kosztują zwykle około 400 złotych.