Czym jest kinesiotaping i jak działa?

Kinesiotaping, nazywane inaczej plastrowaniem dynamicznym, jest odrębną metodą terapeutyczną. Jednak często zdarza się, że stosuje się ją jako uzupełnienie innych metod fizjoterapeutycznych. Stosowanie specjalnych plastrów na skórę i ich odpowiednia aplikacja może przyspieszyć proces przywracania sprawności jak również przynieść wiele korzyści oraz rezultatów leczniczych.

Czym jest kinesiotaping?

Kinesiotaping to metoda terapeutyczna, w której okleja się wybrane części ciała specjalnymi plastrami w celu złagodzenia bólu lub zapobiegania kontuzjom. Jednak plastrowanie dynamiczne może pomóc także uśmierzyć ból kręgosłupa, poprawić krążenie albo uratować przed skurczami łydek. Plastry zostały opracowane na początku lat 70., a największą popularność uzyskały w latach 90. Obecnie wykonywane są z bawełny i kleju akrylowego.

Jak działa plastrowanie dynamiczne?

Naklejona taśma unosi łagodnie skórę, a tym samym zwiększa przestrzeń, jaka tworzy się między nią a mięśniami – właśnie ten efekt jest kluczowy dla omawianej metody. Właściwie naklejenie plastra na skórę, poprzez redukcję napięcia na receptory skórne, wpływa na odczuwanie bólu, który jest jedną z przesłanek do zastosowania kinesiotapingu. Takimi bólami mogą być:
• Ból pourazowy, który jest wynikiem kontuzji czy wypadku.
• Ból kręgosłupa – plastry łagodzą nie tylko ból kręgosłupa, lecz także inne objawy, takie jak ograniczenie zakresu ruchu, uczucie zablokowania w kręgosłupie, ostry i promieniujący do kończyn ból, a nawet zawroty głowy.
• Bóle reumatyczne
• Bóle po operacjach- opatrunek może zmniejszać nawet anormalny i ostry ból pooperacyjny.
Plastry działają w taki sposób, ze rozluźniają naciągnięte i nadwyrężone mięśnie, a jednocześnie normalizują ich napięcie, gdyż przejmują ich funkcję bądź wspomagają ich pracę.