Bańki lekarskie to metoda lecznicza, której korzenie sięgają starożytnych Chin. Tradycyjna medycyna wschodnia jako pierwsza wykorzystywała je do zwalczania infekcji oraz wielu innych schorzeń. Ich działanie porównywalne jest do akupunktury stymulującej układ immunologiczny do właściwego funkcjonowania. Obecnie są równie chętnie stosowane, pomimo braku udowodnionej naukowo skuteczności.
Jak prawidłowo postawić bańki lekarskie?
Hermetyczne bańki lekarskie przykłada się w konkretne miejsca na ciele. A znajdujące się w nich rozgrzane powietrze podczas schładzania się wytwarza podciśnienie działające miejscowo na skórę. Stawia się je na plecach lub klatce piersiowej, zazwyczaj w liczbie 20-30 sztuk. Można również wykonać masaż. Przesuwa się wówczas jedną, większą bańkę z zassaną skórą.
Nieprawidłowo przeprowadzony zabieg niesie ze sobą ryzyko powikłań, takich jak poparzenia, pękanie naczyń włosowatych i wybroczyny oraz zapalenie tkanki podskórnej. Przeciwwskazaniem jest wysoka gorączka przekraczająca 38,5 stopni Celsjusza. Nie jest zalecany dla osób zmagających się z problemami ze strony układu krwionośnego, szczególnie z nadciśnieniem. Metody tej powinny także unikać kobiety w ciąży oraz dzieci, które nie ukończyły 4 roku życia.
Bańki lekarskie i ich zastosowanie
Bańki lekarskie (https://www.orteo.pl/banki-lekarskie) mają za zadane pobudzenie sił odpornościowych organizmu. Powstały po ich nałożeniu na skórę odczyn zapalny ma doprowadzić do wytworzenia się przeciwciał koniecznych do zwalczenia infekcji. Zabieg stosowany jest w przypadku:
• zapalenia oskrzeli i płuc
• przeziębienia i grypy
• astmy oskrzelowej
• urazów oraz zespołów bólowych
• zwyrodnienia stawów
• redukcji cellulitu
• profilaktyki oraz wzmocnienia u obłożnie chorych
Bańki lekarskie oraz ich rodzaje
Istnieją trzy podstawowe rodzaje baniek lekarskich:
• szklane – uważane są za najbardziej skuteczne. Te klasyczne bańki stawia się na plecach lub klatce piersiowej w odstępach 1-2 cm. Mogą być ogniowe i bezogniowe. W pierwszej wersji przed ich ustawieniem należy pomasować i natłuścić skórę oraz zwilżyć obrzeża baniek wodą. Następnie trzeba podpalić nawinięty na patyczek wacik nasączony spirytusem. Wacik wkłada się na krótką chwilę do bańki, która dzięki temu może się przyssać do miejsca przyłożenia.
• Próżniowe – czyli zimne, wyposażone są w tłok odsysający powietrze i wytwarzający próżnię.
• Gumowe – zwane też chińskimi, są elastyczne i w odróżnieniu od szklanych mogą być stosowane w różnych miejscach na ciele. Ściska się je w dłoni i przykłada do skóry. W momencie, gdy bańka wraca do swojego pierwotnego kształtu, w jej wnętrzu powstaje podciśnienie. Na podobnej zasadzie działają bańki silikonowe.
Zabieg trwa zwykle 10-15 minut. Najlepiej, gdy jest wykonywany przez doświadczoną osobę, która weźmie pod uwagę wszystkie przeciwwskazania.
Badania naukowe dowodzą, że bańki lekarskie i rezultat ich stawiania charakteryzuje się znikomymi wynikami terapeutycznymi. Pomimo to cieszą się one sporą popularnością, a w połączeniu z pozytywnym nastawieniem psychicznym mogą okazać się dobrym uzupełnieniem innych metod leczniczych.