Materac przeciwodleżynowy - pomoc dla pacjenta leżącego

Materac przeciwodleżynowy – pomoc dla pacjenta leżącego

Niebezpieczne dla zdrowia odleżyny, czyhają na pacjenta, długotrwale przebywającego w pozycji leżącej. To bolesne i trudne do wygojenia rany, które powstają w wyniku zbyt długiego unieruchomienia ciała w jednym miejscu. Najczęściej pojawiają się w okolicy łopatek, pięt, łokci i bioder – czyli tam, gdzie skóra przylega do podłoża. W ramach zapobiegania ów niedogodnościom stosuje się specjalistyczne ćwiczenia, maści, bądź montuje specjalistyczny materac, eliminujący ucisk tkanki miękkiej na podłoże.

Jak działa materac przeciwodleżynowy?

Materac przeciwodleżynowy to specjalna mata, która wypełniona jest pęcherzykami z powietrzem (do wyboru rurki bądź tzw. bąbelki), podłączona na stałe do prądu. Odpowiednio dobrane i ustawione ciśnienie przepływające w jego wnętrzu i ustalona twardość materaca, pozwalają nawilżyć narażone na odleżyny miejsca i zmniejszyć towarzyszące tym obszarom uczucie nadmiernego ściągnięcia skóry. Dziki takiej profilaktyce, ryzyko podrażnienia naskórka i pojawienia się odleżyn zostaje zminimalizowane, a chory odczuwa większy komfort w trakcie całego procesu związanego z przeżywaniem choroby. Właściwy model materacu należy ściśle dobrać do odleżyn, które się pojawiły. W przypadku ich lekkiej wersji idealnie sprawdzi się materac bąbelkowy, natomiast w momencie gdy odleżyny są zaawansowane i przyjęły postać ciemnobrunatnych, otwartych ran, winno się zastosować materac rurowy. Ten model będzie odpowiedni także dla pacjentów, przebywających w śpiączce i całkowicie sparaliżowanych. Pompka dołączona do produktu sprawia, że sprzęt pobudza właściwe krążenie krwi w organizmie i redukuje ucisk tkanek w konkretnym miejscu dzięki płynnym ruchom powietrza  w środku.

materac przeciwodleżynowy w kolorze niebieskim

Materac przeciwodleżynowy również dla zdrowych osób

Zaletą ów materaca jest fakt, iż można śmiało stosować go u osób zdrowych, które nie są narażone na wystąpienie odleżyn. Co prawda nie mają one wtedy problemu z uciskiem statycznym danego obszaru na podłoże i nie posiadają dyskomfortu związanego z obracaniem się na łóżku, lecz mogą z niego skorzystać. Szczególnie poleca się użycie materaca w przypadku problemów ze snem, bądź z samym zaśnięciem. Wtedy ów sprzęt pomaga zasnąć i reguluje właściwy poziom oraz przepływ krwi, związany m.in. z cierpnięciem kończyn, zjawiskiem niespokojnych nóg i uczuciem niewygodnego podłoża. Specjalny certyfikat, dołączany do każdego zestawu gwarantuje zdrowy sen, bez zbędnych zakłóceń, nawet osobom, które nie mają w zwyczaju zmieniać pozycji ciała podczas snu (tzw. nieruchomy sen).