mata do akupresury

Mata do akupresury – sposób na odprężenie

Akupresura jest rodzajem terapii, wywodzącym się ze starożytnych Chin, o ponad siedmiotysięcznej historii. Uciskanie ściśle określonych punktów na skórze pozwala zmniejszać ból, usuwać napięcie, a także wpływa pozytywnie na funkcjonowanie organów wewnętrznych. Maty do akupresury to nowoczesne rozwiązanie, nawiązujące do dawnych metod medycyny wschodniej. Jaka jest zasada ich działania i jakie są wskazania do stosowania maty?

Mata do akupresury – zasada działania

Mata do akupresury ma kształt poduszeczek lub cienkich materacy, z jednej strony pokrytych sztywnymi wypustkami. Po położeniu się na macie, wypustki te wywierają punktowy ucisk na zakończenia nerwowe i mięśnie. W zależności od wybranego modelu oraz innych czynników, takich jak na przykład masa osoby korzystającej, może dojść do uczucia gorąca, zaczerwienia skóry, a nawet do powstawania niewielkich podskórnych siniaków.

mata do akupresury

Dostępne rodzaje mat do akupresury

W sklepach z artykułami do fizjoterapii dostępne są rozmaite maty do akupresury. Różnią się nie tylko wielkością, ale również rozmieszczeniem wypustek, ich kształtem, długością i materiałem, z którego zostały zrobione. Najpopularniejsze są maty z wypustkami ze sztywnego, hipoalergicznego tworzywa sztucznego (ABS lub HIPS). Są one łatwe do utrzymania w czystości i bezpieczne do stosowania również przez osoby niemające wcześniejszych doświadczeń z akupresurą. Rozwiązaniem dla zaawansowanych użytkowników mat są modele z wypustkami metalowymi, znacznie silniej pobudzające i pozwalające na uzyskanie silniejszych efektów.

Maty do akupresury – spodziewane efekty stosowania

Ucisk na skórę i zakończenia nerwowe powoduje zwiększony przepływ krwi, miejscowa poprawę krążenia, a także zwiększa wydzielanie endorfin. Prowadzi również do rozluźnienia spiętych mięśni. Ich regularne stosowanie pozwala zmniejszać nasilenie nerwobóli i bólu mięśni. Dodatkowo, działanie maty ma efekt relaksujący i odprężający, poprawia nastrój i ułatwia zasypiania. Z tego względu, maty polecane są nie tylko osobom cierpiącym z powodu bólu, ale również skarżącym się na przewlekły stres i bezsenność.