Co daje pas ortopedyczny?

Pas ortopedyczny jest stosowany przez pacjentów zazwyczaj po przebytych urazach, czy też operacjach. Co daje takie rozwiązanie? Kiedy warto skorzystać z pasa tego typu? W czym pomaga pas lędźwiowy?

Pas ortopedyczny

Niestety siedzący tryb życia przyczynia się do tego, że wiele osób skarży się na ból w obrębie kręgosłupa. Może to wiązać się również z nadmiernym przeciążeniem lub naturalnym procesem starzenia. Zbawieniem często jest pas ortopedyczny, jaki jest zakładany po uzgodnieniu z lekarzem. Ma on za zadanie niwelować dyskomfort i sztywność w obrębie pleców. Przeciążenia kręgosłupa mogą dotyczyć:

pas ortopedyczny
  • braku ruchu,
  • nadwagi o tyłości,
  • niewłaściwej pozycji ciała,
  • zmian w krążku międzykręgowym,
  • zmian w przestrzeni międzykręgowej. 

Czym jest pas ortopedyczny?

Warto zauważyć, że pas ten jest często nazywany pasem lędźwiowym. Najprościej rzecz ujmując, jest to stabilizator odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Zazwyczaj jest tworzony z elastycznej tkaniny, która ma na celu dobrze dopasować się do ciała, jak i z giętkich fiszbin odciążających oraz stabilizujących. Orteza wymusza przyjęcie prawidłowe postawy ciała i zmniejsza ból w kręgosłupie lędźwiowym. Jest zalecana przez lekarzy również profilaktycznie, czy też jako pomoc podczas rehabilitacji. Zastosowanie wiąże się z kręgozmykiem, niestabilnością kręgosłupa, zwyrodnieniem kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, dyskopatią lędźwiową, dehydratacją, czy niskim zlokalizowaniem skoliozy. Takie rozwiązanie często daje pacjentom wytchnienie i pozwala zapomnieć o bólu.