Do czego służą taśmy rehabilitacyjne?

Taśmy rehabilitacyjne to bardzo popularny przyrząd treningowy. Są to gumowe taśmy, które służą do naciągania i z reguły mają formę opaski. Może być używana do trenowania różnych partii mięśni i pomaga odzyskać sprawność po kontuzji.

Jak działają taśmy do ćwiczeń?

Taśmy są wykorzystywane do wykonywania ćwiczeń na wszystkie partie mięśni – zarówno górne, jak i dolne. Jest to sprzęt polecany przez fizjoterapeutów, bowiem pomaga powoli odbudować mięśnie, które zmniejszyły się w wyniku rekonwalescencji pourazowej.

Obecnie taśmy do ćwiczeń z Orteo są wykorzystywane również przez osoby w pełni sprawne fizycznie jako bardzo efektywna metoda treningu na mięśnie całego ciała.

Taśmy przeznaczone do ćwiczeń są produkowane w różnych kolorach, a kolory te różnią się rozciągliwością gumy. Takie rozwiązanie pozwala dobrać sprzęt do indywidualnych potrzeb rehabilitacyjnych lub ćwiczeniowych.

Jak ćwiczyć z taśmami do ćwiczeń?

Sposób trzymania lub mocowania taśm jest uzależniony od tego, jaki efekt chcemy uzyskać danym ćwiczeniem. Sprzęt mocuje się między innymi do dłoni oraz ud.

Przed rozpoczęciem ćwiczeń, niezależnie od tego, jaką część ciała planuje się trenować, należy pamiętać o kilku niezwykle istotnych zasadach:

– ruchy wykonywane podczas ćwiczeń nie powinny być gwałtowne, bowiem mogą prowadzić do dalszych urazów. Należy zachować jednostajne, powolne tempo;

– ważne: jeśli podczas jakiegokolwiek ćwiczenia osoba rehabilitowana lub trenująca odczuje mocny dyskomfort lub ból, ćwiczenia należy natychmiast przerwać.