Orteza kolana – jak ją wybrać?

Uraz kolana to dolegliwość, która dotyka nie tylko sportowców. Nawet podczas chodzenia staw kolanowy może ulec uszkodzeniu. Konieczny będzie wtedy stabilizator kolana.

Rodzaje ortez na kolano

Kolano to nie tylko największy staw, ale też najbardziej obciążony. Z tego względu często ulega uszkodzeniu. Staw kolanowy narażony jest także na zmiany o charakterze zwyrodnieniowym. W każdym wypadku potrzebna jest orteza kolana.

Ortezy nazywane są także stabilizatorami, bo ich zadaniem jest stabilizacja i odciążenie kolana. Najczęściej spotykane ortezy to:

-miękkie,
-półsztywne,
-z regulowanym kątem zgięcia.

Ortezy miękkie mają przede wszystkim charakter profilaktyczny i stosowane są głównie przez sportowców. Stosowane są także w przypadku zmian w stawie kolanowym o podłożu reumatycznym.

Stabilizatory półsztywne mają wszyte równolegle do siebie szyny metalowe. Ich zadaniem jest odciążenie stawu i jego stabilizacja. Stosowane są po niewielkich urazach, mogą także zastąpić szynę gipsową.

Ortezy z regulowanym kątem zgięcia są najbardziej zaawansowane, stosowane są po ciężkich urazach, gdzie sprawność kolana przywracana jest stopniowo w trakcie długiej rehabilitacji, o zakresie zgięcia kolana decyduje fizjoterapeuta.

Jak dobrać stabilizator kolana?

Zawsze o wyborze rodzaju ortezy powinien decydować lekarz ortopeda, który dostosuje ją do rodzaju urazu lub schorzenia.

Orteza kolana spełni swoją rolę tylko wtedy, gdy jej rozmiar zostanie dobrany indywidualnie w sklepie medycznym. Ortezy kolanowe refundowane są przez NFZ.