Kiedy ręka wymaga unieruchomienia

Do kontuzji ręki lub barku może dojść z różnych powodów. Czasem to mocne stłuczenie, innym razem kończy się na złamaniu kości lub zwichnięciu jednego ze stawów między dłonią a ramieniem. Zazwyczaj założenie gipsu lub szyny nie wystarczy. Ręka wymaga dodatkowego unieruchomienia.

Ważny element leczenia i rekonwalescencji kończyny górnej

Przy poważnych kontuzjach nie obywa się bez konsultacji z lekarzem. Niezbędne bywa prześwietlenie ręki we wskazanym miejscu. Wtedy okazuje się, czy niezbędny będzie gips, czy wystarczy temblak. Przy złamaniach konieczne są obydwa rodzaje unieruchomienia.

Nie wolno zdawać się na przypadek

Rodzaj zastosowanego temblaka zależy od tego, do jakiej kontuzji i w którym miejscu doszło.

Jeśli chodzi o wywichnięcie stawu barkowego, trzeba go unieruchomić, aby umożliwić leczenie. Nie zawsze stosuje się tutaj gips – czasem wystarczy odpowiednia orteza.

Gdzie kupić temblak?

Przez długi czas w roli temblaka występował bandaż lub odpowiednia chusta. Jednak dzisiaj takie unieruchomienie można zakupić w aptece lub sklepie z artykułami lekarskimi i ortopedycznymi. I warto skorzystać z tej możliwości. Można tu bowiem zakupić temblak dostosowany do rodzaju urazu – https://megamedic.pl/temblaki. Dzięki temu ręka będzie odpoczywać i utrzymanie jej we właściwej pozycji nie wymaga napinania mięśni albo angażowania ręki zdrowej.

Istotne jest też dobranie odpowiedniego rozmiaru tego typu unieruchomienia ręki. Pacjenci mają bowiem różny wzrost i posturę. Unieruchomienie nie powinno być ani za duże, ani za małe, bo nie będzie spełniało swoich podstawowych zadań, a może dodatkowo doprowadzić do dodatkowych kontuzji.

Wygodne jest też to, że temblaki są wykonywane z różnych materiałów: rozmaitych tkanin lub siateczki. Można więc wybrać najlepszy na aktualną porę roku – kontuzje zdarzają się bowiem zarówno zimą, jak i latem.