Jak dobrać elektryczny wózek inwalidzki?

Oferta wózków elektrycznych inwalidzkich jest bardzo duża. Z tego powodu dobranie odpowiedniego modelu może być dość problematyczne dla osoby, która jeszcze nie miała styczności z takim sprzętem. Jak dobrać wózek, by później nie żałować? Jakie parametry są szczególnie ważne?

Akumulator

Każdy wózek elektryczny inwalidzki https://www.orteo.pl/wozki-inwalidzkie musi być wyposażony w akumulator. To właśnie on jest źródłem energii dla silnika. Akumulatory żelowe są bezpieczne i do pełnego naładowania potrzebują od 6 do 8 godzin. Zwykle mniej więcej tyle godzin człowiek spędza na nocnym odpoczynku. W przypadku zakupu wózka dobrze jest zwrócić uwagę na pojemność akumulatora. Im jest ona większa, tym dłużej będzie się on ładował, ale równocześnie może on dłużej pracować. W praktyce oznacza to, że z wózka można korzystać dłużej.

Prędkość

Wózki inwalidzkie elektryczne można podzielić pod względem osiąganej prędkości na trzy kategorie.
– 6 – 10 km/h
– 10 – 12 km/h
– do 15 km/h.

Która prędkość jest najlepsza? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od upodobań osoby, która będzie używała wózka.

Siedzisko

Wózki różnią się od siebie rodzajem siedziska. Pod uwagę trzeba wziąć kilka kwestii. Siedzisko może być obrotowe oraz mieć zmieniany kąt. Może też mieć zmienianą wysokość tak, by dopasować ją do potrzeb konkretnej osoby. Ponadto siedziska mogą mieć różną wytrzymałość na obciążenia i być dopasowane do osób o konkretnej wadze. Zwykle wagą graniczną jest 120 kg, ale zdarzają się też modele wózków przeznaczone dla cięższych osób.