Jak i na jakie drobnoustroje chorobotwórcze działa płyn do dezynfekcji rąk?

Płyn do dezynfekcji rąk w ostatnim czasie zyskał znaczną popularność. Dostępność tych preparatów i ich zużycie wzrosły wielokrotnie. Są one uważane za środki walki z każdą chorobą. Jak zatem działają i jaką wykazują skuteczność wobec znajdujących się na dłoniach patogenów? 

Czy alkohol niszczy bakterie? 

Aby dezynfekcja rąk była skuteczna, płyn musi mieć w swoim składzie 60 – 80 % alkoholu. Są to przede wszystkim alkohol etylowy i izopropylowy. Spełniają one podstawową funkcję preparatu – niszczą strukturę białek, doprowadzając do śmierci drobnoustrojów. Działają one nie tylko na bakterie, ale również na grzyby. Szacuje się, że zniszczenie komórek obcych na skórze trwa około 10 sekund. 

Czy płyn do dezynfekcji rąk niszczy wirusy? 

Preparaty do dezynfekcji mogą wykazywać pełne lub częściowe działanie na wirusy. Głównym czynnikiem jest tutaj budowa samego patogenu. Może on posiadać na swojej powierzchni osłonkę, wówczas staje się bardziej podatny na dezynfekcję. Wirusy bez osłonek są natomiast bardziej oporne. Patogenem podatnym na zniszczenie jest wirus grypy, natomiast użycie alkoholu nie gwarantuje skuteczności w przypadku polio. Zobacz płyn do dezynfekcji rąk na stronie orteo.

Podsumowując, preparaty do dezynfekcji pomagają w utrzymaniu higieny i mogą zabezpieczać przed zachorowaniem na wiele chorób. Ich podstawowym składnikiem aktywnym jest alkohol. Ma on na celu zniszczenie struktury białka drobnoustroju, prowadząc do jego zniszczenia. Płyny te wykazują skuteczność w przypadku bakterii i grzybów. Większość płynów niszczy również wirusy, jednak mogą być one w zależności od rodzaju mniej lub bardziej podatne na działanie alkoholu.