orteza kolana

Stabilizator stawu kolanowego – idealne rozwiązanie dla kontuzjowanego sportowca

Stabilizator kolanowy, czyli inaczej orteza na kolano to pewnego rodzaju aparat ortopedyczny, dzięki któremu można z powodzeniem ustabilizować oraz skorygować staw. Tego rodzaju pomoce stosuje się najczęściej w przypadkach, gdy staw kolanowy wymaga unieruchomienia w całości, lub tylko częściowo.

Orteza kolanowa jako rozwiązanie idealne dla sportowców

Warto wiedzieć, iż stabilizator kolana może z powodzeniem zastępować gips, ale wyłącznie w niektórych przypadkach. O tym, czy pacjent będzie mógł nosić stabilizator stawu kolanowego zamiast gipsu decyduje lekarz. Zazwyczaj jest to możliwe w przypadku lekkiego skręcenia. Wówczas z pomocą ortezy na kolano można z powodzeniem uniknąć pogłębiania się kontuzji, a także złagodzić obrzęk. Co więcej, pozwala ona na przyspieszenie regenerowania się kontuzji oraz szybszy powrót do sprawności. 

Rodzaj stabilizatora

W sklepach można znaleźć między innymi stabilizatory miękkie, sztywne, oraz półsztywne. Jeżeli chodzi o to, jaki model powinien zostać wybrany to należy bezwzględnie kierować się rozmiarem ortezy. Powinna ona być idealnie dopasowana do urazu z uwzględnieniem aktywności fizycznej, jaka jest stosowana przez danego pacjenta. 

Lekarz, który zaleca ortezę powinien wziąć pod uwagę także to jaka dokładnie funkcję ma pełnić stabilizator. Może to być funkcja korekcyjna, lecznicza oraz profilaktyczna. Należy mieć na względzie również wzrost oraz wagę pacjenta – im większa waga pacjenta tym stabilizacja stawu powinna być silniejsza. Bezwzględnie koniecznym jest przymierzenie produktu przed jego zakupem. Dzięki temu będziemy pewni, że dany model jest odpowiednio dopasowany. 

Kierowanie się wyłącznie opisem rozmiaru może wprowadzić w błąd, przez co orteza kolana będzie za duża lub za mała i nie spełni swojej funkcji. Co więcej, może przyprawić o duży dyskomfort.