pas przepuklinowy

Pas przepuklinowy – cechy, rodzaje, wybór odpowiedniego produktu

Nieprawidłowe uwpuklenie na ciele zwane przepukliną to patologiczna dolegliwość, która najczęściej ujawnia się w okolicy jamy brzusznej. Pojawia się ona najczęściej u dzieci w wieku rozwojowym, u osób starszych, u których osłabione są powłoki brzuszne, jak również ludzi, którzy wykonują nadmierny wysiłek fizyczny.  Schorzenie to najczęściej leczy się operacyjnie, jednak nie każdy przypadek wymaga natychmiastowej interwencji. W wielu sytuacjach wystarczy użyć odpowiednich środków, które stabilizują powłoki i zapobiegają przemieszczaniu się narządów do worka przepuklinowego. Jednym z rozwiązań jest stosowanie pasa przepuklinowego. Czym one jest? Jakie rodzaje pasów można wyróżnić? Kiedy stosować tego rodzaju produkt? Jak wybrać odpowiedni model?

Opis i cechy pasa przepuklinowego – rodzaje

Pas przepuklinowy to produkt, którego zadaniem jest uciskanie, stabilizowanie oraz wzmacnianie narządów i powłok jamy brzusznej. Może on stanowić element terapii przy niewymagających operacji przypadkach lub w procesie rekonwalescencji pooperacyjnej. Wykorzystywane zgodnie z zaleceniami lekarza, jak również indywidualnych preferencji. Wśród powszechnych produktów wyróżnia się pasy:

  • brzuszny przepuklinowy – wykorzystywany do uciskania brzusznych powłok, wzmacnia mięsnie brzucha, stosowany również przez młode matki zaraz po porodzie. 
  • pachwinowy, udowy – nazywany również sprężynowym – najczęściej z dodatkową pelotą. Pas uciska dolną część brzucha oraz prawą, lewą lub obydwie na raz pachwiny. Produkt wyłożony jest miękkimi i przyjemnymi w dotyku tworzywami, by zapewnić jak największy komfort noszenia. 
  • pępkowy – wykorzystywany najczęściej u dzieci i niemowląt. Zabezpieczą kikuta pępowinowego, który niejednokrotnie ma tendencje do złego zrastania się. 

Jak wybrać odpowiedni pas przepuklinowy

Wybór odpowiedniego artykułu uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju dolegliwości. Kolejnym czynnikiem jest poziom zaburzenia – leczenie zachowawczy czy rekonwalescencyjne po zabiegu. Podczas zakupu należy uwzględnić również rozmiar pasa przepuklinowego, stronę po której występuje uwypuklenie czy płeć chorego. Wiele produktów występuje w wersji dla obu płci, jednak warto na ten aspekt zwrócić uwagę. Ponadto warto przyjrzeć się materiałowi wykonania, zaczepom – rzepom, jakości szycia czy stopniom ucisku. W wielu zestawach dołączone są dodatkowe peloty, które należy stosować według wskazań lekarza specjalisty.