Rodzaje kołnierzy ortopedycznych

Kołnierz ortopedyczny z Orteo jest pewnym rodzajem ortezy szyjnej, która jest noszona przez pacjentów cierpiących na choroby tego odcinka kręgosłupa, urazy, a także w działaniach profilaktycznych. Jakie rodzaje kołnierzy ortopedycznych można wyróżnić?

Rodzaje kołnierzy ortopedycznych

Zauważyć należy, że lekarz wskazuje pacjentowi, jaki rodzaj kołnierza powinien nosić. Ponadto, dobranie takiej ortezy i długość jej noszenia jest kwestią całkowicie indywidualną. Rodzajami kołnierzy ortopedycznych są;

– jednoczęściowy kołnierz – zazwyczaj jest wykorzystywany podczas rehabilitacji czy transportu pacjentów, którzy doznali urazu w wypadku. Zaletą takiej ortezy jest dopasowanie do każdego pacjenta, a także odciążenie odcinka szyjnego kręgosłupa do tułowia.

– dwuczęściowy kołnierz – korzysta się z niego w przypadku urazów związanych ze złamaniem lub skręceniem, jak również po operacjach. Pozwala on złagodzić ból i zapewnia dopływ powietrza do ciała pacjenta.

– miękki kołnierz – jest stosowany w przypadku dyskopatii, bólów w odcinkach szyjnych, przy zmianach zwyrodnieniowych i reumatycznych. Jest wykonany z miękkiej pianki, która bardzo dobrze dopasowuje się do ciała.

– twardy kołnierz – wykorzystywany jest podczas leczenia schorzeń mięśni szyi, zmian zwyrodnieniowych, czy zniekształceń w odcinku szyjnym kręgosłupa. Skorupa ortezy jest twarda, natomiast wewnątrz jest ona wypełniona pianką. Pozwala bardzo dobrze unieruchomić odcinek szyjny kręgosłupa.

Dobranie danego rodzaju ortezy jest dostosowane do potrzeb pacjenta.